1. W jaka formę wolontariatu można zaangażować się w DA Winnica?

W naszym Duszpasterstwie można zaangażować się w pomoc dzieciom w parafialnej świetlicy, w pomoc osobom chorym i starszym na terenie naszej Parafii, w pomoc podczas roznoszenia paczek żywnościowych Caritas do osób potrzebujących, w pomoc bezdomnym oraz wolontariat zagraniczny.

2. Kiedy otwarta jest świetlica dla dzieci? Gdzie się znajduje?

Świetlica działa od poniedziałku do piątku w godzinach 14-17. Znajduje się w salce przy Małym Kościele u oo. Jezuitów, przy ul. Mickiewicza 24.

3. Jakiej pomocy potrzebują dzieci w świetlicy?

Wolontariusze pomagają dzieciom w odrabianiu lekcji i nauce. Czas spędzają także na wspólnej zabawie.

4. Jak często należy brać udział w wolontariacie? 

Dni i porę odwiedzin ustala Wolontariusz z Podopiecznym. Minimum stanowią jedne odwiedziny na tydzień. Jeśli chodzi o pomoc dzieciom, przychodzimy w czasie działania świetlicy, wtedy gdy pozwalają nam na to nasze obowiązki.

5. Jakie obowiązki należy spełniać przy Podopiecznym?

Obowiązki zależą od stanu zdrowia naszego Podopiecznego. Czasami wystarczy wypić wspólnie herbatę i porozmawiać. Często pomoc polega także na zrobieniu zakupów, opłaceniu rachunków, posprzątaniu mieszkania, czy wspólnej wizycie u lekarza.

6. Czy spotkania formacyjne dla Wolontariuszy w ciągu roku są obowiązkowe?

Tak. Warto korzystać z takiej formy formacji, gdyż na tych spotkaniach poruszane są tematy związane z wolontariatem. Wolontariusze dzielą się również swoim doświadczeniem niesienia pomocy, co jest bardzo ubogacające.

7. Co zrobić, gdy z ważnych względów trzeba będzie zrezygnować z wolontariatu?

Należy to przede wszystkim zgłosić koordynatorom, aby mogli posłać nowego wolontariusza, który będzie kontynuował pomoc.

7. Jak zgłosić podopiecznego?

Osobę, która potrzebuje pomocy na terenie parafii p.w. św. Krzyża w Gdańsku-Wrzeszczu można zgłaszać do kancelarii parafialnej, duszpasterza akademickiego (o. Pawła Kowalskiego SJ) lub bezpośrednio do koordynatorów wolontariatu posługi osób starszych ([email protected]).