SZARA 2017

Nasze wędrowanie na Jasną Górę w Szara Grupa [Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna]. Modliliśmy się w intencjach osobistych, naszego duszpasterstwa (zanieśliśmy krzyż z naszego DA), ale i o pokój na świecie (więcej o tym piszemy tutaj: DOBRO -> Podaj Dalej). Dobry czas rekolekcji w drodze, pomimo trudu, spiekoty, nawałnic, bólu i chorób. Ale kto kiedykolwiek wyruszył, ten wie, że to właśnie w takich warunkach Bóg mówi bardziej. Ale to nie koniec naszych akademickich wakacji. Czeka nas jeszcze wyjazd w Tatry: https://www.facebook.com/events/121254371757583/

Opublikowany przez DA Winnica 16 sierpnia 2017

Chodź na pielgrzymkę!

Ludzie pielgrzymują od dawna. Patrząc na Jezusa, szczególnie w Ewangelii wg św. Lukasza, widzimy, że wędruje On do Jeruzalem by tam zginąć i zmartwychwstać. W drodze spotyka ludzi, uzdrawia, przemawia, ożywia, rozmawia, opowiada historie, zbiera uczniów, karmi głodnych, uwalnia spętanych. Nasze życie jest drogą do Jeruzalem niebieskiego (nie tylko do Jeruzala!), do domu Ojca, z którego wyszliśmy i wracamy z własnej woli. Przez ten świat przechodzimy zaledwie, ale chcemy to robić jak najpiękniej i najlepiej. Pielgrzymka z Warszawy na Jasną Górę ma nam w tym pomóc.
Nasze duszpasterstwo dołącza się do innych jezuickich duszpasterstw, które maszerują do Częstochowy w jezuicko-harcerskiej Grupie SZARA z Warszawy.

Daty

Grupa wyrusza 5 sierpnia, po Mszy św. o godz. 5.30 w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Kończymy wejściem na Jasną Górę 14 sierpnia rano i Mszą Św. na Wałach o 13.00. Zapisy przyjmowane są w kościele św. Anny w dniach 1-4 sierpnia, od rana do ok. 19 i na trasie. Przed wyjściem spotykamy się 4 sierpnia na Mszy Św. w kościele jezuitów na ul. Świętojańskiej o 18.00.

Koszt

W tym roku opłata na rzecz całości WAPM wynosi 90,- PLN, zaś na rzecz grupy 60,- PLN. [jeśli koszta się zmienią będziemy informować mailem] Ta druga opłata to koszty chleba na codzienne posiłki, herbaty, cukru, worków na śmieci, świeżego jedzenia, sprzętu używanego w drodze i na postojach, śpiewnika i koszulki grupy. Koszt przewozu całego bagażu to 60 PLN (opłata przy zdawaniu bagażu w samochodzie - 4-go wieczorem i 5-go rano przed wyjściem). Przy trudnościach finansowych, proszę o kontakt z przewodnikiem grupy (szara(at)jezuici.pl).

Żywność

W naszej grupie wszystkie posiłki spożywamy wspólnie. Obiady przygotowują gospodarze na trasie pielgrzymki, natomiast śniadania i kolacje przygotowujemy sami jako grupa (każdy pielgrzym ma w trakcie pielgrzymki DWA dyżury kuchenne). W związku z tym każdy pielgrzym obowiązkowo wnosi do grupy:
 • ok. 1,5 kg mięsa: co powinno obejmować pasztet, kabanosy i kiełbasę krakowską suchą (proszę nie przynosić mięsa w postaci, która szybko się psuje - surowe, wędliny etc. - najlepiej wędliny pakowane próżniowo)
 • 1 słoik dżemu
 • 1 opakowanie czekolady do smarowania, szczególnie mile widziana Nutella! 🙂
 • 1 słoik warzyw marynowanych w occie lub ogórków kiszonych, warzywa do kanapek (np. 1-2 ogórki, pomidory) lub owoce (np. jabłka).
  Produkty spożywcze składamy przy ładowaniu bagaży w Warszawie na pl. Teatralnym, najlepiej 4 sierpnia po południu (od godz. 17:00), albo 5 sierpnia rano, przed Mszą świętą o 5:30.
 • Noclegi

  Często brakuje stodół, więc z zasady każdy brat i siostra powinien mieć zapewnione miejsce w namiocie. Restrykcyjnie przestrzegamy zakazu koedukacji na noclegach, także w przypadku małżeństw (dla swobody zajęć higienicznych i wielu innych, nie mniej praktycznych względów). Śpiwór i karimata lub coś w zamian są konieczne.

  Bagaż podręczny

  Nosimy przy sobie mały plecak, a w nim kubek, niezbędnik, ew. naczynie z napojem, okrycie przeciwdeszczowe, śpiewnik, różaniec, drobne środki medyczne, może coś do siedzenia na postoju i co kto lubi, byle nie za dużo do dźwigania.

  Wstrzemięźliwość

  Podczas pielgrzymki nie spożywamy alkoholu, lodów, nie palimy papierosów. Wynika to ze względów bezpieczeństwa i charakteru pielgrzymki. Nie używamy też żadnych odtwarzaczy muzyki.

  Ubiór

  Ubiór ma być skromny i wygodny. Spodnie i spódnice (sukienki) winny sięgać co najmniej kolan, koszulki koniecznie z rękawkami (słońce!), i koniecznie coś do włożenia na głowę (słońce!!!). Niewskazane są ubrania obcisłe, stroje sportowe czy prowokująca bielizna. Należy zabrać dwie pary sprawdzonych butów i grube skarpetki. Warto zabezpieczyć się na każdą pogodę: deszcz, upał, chłód wieczorów i poranków. Poranki i wieczory potrafią być chłodne dlatego warto zabrać coś z długim rękawem. Tak samo warto się zabezpieczyć na nocleg.

  Inne rzeczy do zabrania

  Warto zabrać swoją miskę do mycia na noclegach (podpisaną markerem), nóż do przygotowywania posiłku, koniecznie własne leki i tegoroczną koszulkę grupy otrzymaną przy zapisach. Posiadający instrumenty muzyczne np. gitarę, tamburyn, flet, bębenek, organki, proszeni są o ich wzięcie i używanie w drodze i na postojach. Zachęcamy też do robienia zdjęć i video.

  A to jest nasza grupa 🙂 Pozdrawiamy was z pielgrzymki 🙂 Poznajecie kogoś? #SzaraPielgrzymuje #Szara2017 #SzaraWinnica

  Opublikowany przez DA Winnica 7 sierpnia 2017

  Spała 🙂

  Opublikowany przez DA Winnica 9 sierpnia 2017

  Przybijamy piątki w Gidlach 🙂 Szara Grupa

  Opublikowany przez DA Winnica 12 sierpnia 2017

  Alicja Osińska

  Masz jakieś pytania odnośnie pielgrzymki?
  A może wątpisz czy dasz radę?
  Pisz!