Jest to kurs psychologiczno-duchowy online. Składa się z trzech konferencji oraz indywidualnych zadań realizowanych przez uczestnika.
Został po raz pierwszy przeprowadzony w ramach rekolekcji wielkopostnych dla DA Winnica w Gdańsku Wrzeszczu.
1. Szukam siebie
Rozmowę prowadzą: Iwona Starościak, Karol Kucyk oraz Paweł Kowalski SJ
Chcesz więcej?
Zadanie dodatkowe
Chcesz więcej?
Żeby pogłębić te treści spróbuj zrealizować zadanie.
Zadanie dodatkowe
Szukam siebie Chcemy zaproponować Ci ćwiczenie modlitewne. Poświęć na nie 15 min. Znajdź takie miejsce, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Wyłącz wszystkie źródła dźwięku. Usiądź wygodnie, przez chwilę wycisz swoje myśli. To jest Twój czas spotkania z Bogiem.
1. Przywołaj konkretne wydarzenie z Twojego życia. Takie, które było dla Ciebie ważne. Zanim zaczniesz pochylać się jego treścią, uważnie przyjrzyj się sobie: Ile masz lat? Jak wyglądasz? Jak się zachowujesz, co robisz? Kim jesteś w tej sytuacji? ( np. dzieckiem w przedszkolu/ pracownikiem w swojej firmie/ studentem uczącym się do egzaminu).
Popatrz chwilę na tę osobę i opowiedz o Niej Jezusowi, jakby widział ją pierwszy raz i jeszcze nic o Niej nie wiedział.
Co się w Tobie rodzi, gdy opowiadasz o sobie?
Jak na Twoją opowieść reaguje Jezus? Posłuchaj co On mówi na temat tego, kim jesteś.
2. Wróć jeszcze raz do tego wydarzenia. O czym ono opowiada? Co się na nim dzieje?
Jeśli chcesz, opowiedz Jezusowi o tej sytuacji. Powiedz co rodzi się w Twoim sercu, gdy widzisz tę scenę. Może przypomniała Ci się inna, trudna lub ważna dla Ciebie sytuacja, którą już długo nosisz w sercu. Być może jest coś, o czym nigdy nikomu nie mówiłeś/aś. Teraz jest czas, by opowiedzieć o tym Jezusowi. Może chcesz Go o coś zapytać?
Posłuchaj, co Jezus mówi na temat tej sytuacji. Jak On patrzy na to, czego doświadczyłeś? Gdzie On wtedy był? Na koniec, porozmawiaj z Jezusem o tym, co się wydarzyło podczas Waszego spotkania. Co było dla Ciebie ważne? Co ze sobą zabierasz?.
2. Szukam Boga
Rozmowę prowadzą: Magdalena Witkowska, Izabela Kuryłło oraz Maria Kreft.
Chcesz więcej?
Zadanie dodatkowe
Chcesz więcej?
Żeby pogłębić te treści spróbuj zrealizować zadanie.
Zadanie dodatkowe
Szukam Boga
Zapraszamy Cię do dziś do medytacji nad Słowem Bożym. Nawet jeśli nie masz doświadczenia w modlitwie tą metodą, niczym się nie martw, wszystko wyjaśnimy. Dlatego zanim zaczniesz modlitwę przejrzyj schemat oraz treści, które Ci proponujemy.
Medytacja, którą chcemy Ci zaproponować jest przewidziana na 30 – 45 minut. Obierz wygodną pozycję sprzyjającą skupieniu, zadbaj o to, aby wybrać miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzać, wyłącz telefon, komputer i inne rozpraszacze. Zaczynasz spotkanie z Bogiem.
Na początku wykonaj znak krzyża. Modlitwa przygotowawcza: zacznij to spotkanie z Panem od prośby, aby wszystkie twoje myśli, decyzje i czyny były skierowane ku Bogu, by twoje serce otwierało się na Jego Obecność i na Jego głos.
Przeczytaj fragment, którym będziesz się modlić w czasie tej medytacji:
Mt, 25, 14-30 Przypowieść o talentach
Podobnie też [jest] jak z pewnym człowiekiem, który mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obrót i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana. Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi. Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: „Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem”. Rzekł mu pan: „Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!” Przyszedł również i ten, który otrzymał dwa talenty, mówiąc: „Panie, przekazałeś mi dwa talenty, oto drugie dwa talenty zyskałem”. Rzekł mu pan: „Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!” Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: „Panie, wiedziałem, żeś jest człowiek twardy: chcesz żąć tam, gdzie nie posiałeś, i zbierać tam, gdzieś nie rozsypał. Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność!” Odrzekł mu pan jego: „Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że chcę żąć tam, gdzie nie posiałem, i zbierać tam, gdziem nie rozsypał. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz – w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów”.
Obraz:
teraz jest czas zaangażowania wyobraźni. Poproś Ducha Świętego, aby obdarzył cię łaską odważnego zaangażowania zmysłów, serca, wyobraźni, żeby wejść w obraz, który naprawdę będzie częścią tej modlitwy. Wyobraź sobie, że spotykasz się z Panem z przypowieści. Zobacz jak obdarza cię On bogactwem, z jakim zaufaniem składa w twoje ręce swój majątek. Zobacz jak bardzo hojnie cię obdarowuje. Spójrz Mu w oczy, przyjrzyj się Jego twarzy, co tam dostrzegasz? Co czujesz, gdy przyglądasz się fortunie, którą składa w twoje ręce?
Prośba o owoc: w tej modlitwie możesz poprosić o to, abyś przy współpracy z łaską Pana odkrywała/odkrywał złożony w tobie potencjał oraz o łaskę wdzięczności za talenty, którymi obdarzył cię Bóg Ojciec.
W codzienności często brakuje czasu, aby zatrzymać się po to, aby zastanowić się nad sobą. Zadać sobie pytania o swoje serce, drzemiące w nim pragnienia i nadzieje. Zajrzyj teraz w głąb swojego serca. Jakie talenty, piękno i wartości w nim dostrzegasz? Do jakiego ich pomnażania zaprasza cię Bóg? Porozmawiaj z Nim o tych pytaniach, poproś, aby pomógł ci odkrywać to, kim jesteś.
Przyjrzyj się postawie sług, którzy pomnożyli otrzymane talenty. Co porusza cię w ich relacji do Pana? Czy odnajdujesz w nich coś czego brakuje ci w twojej relacji z Bogiem? Oto kolejne pytania, nad którymi możesz pochylić się w dialogu z Bogiem.
Rozmowa końcowa: to już ostatni punkt tej modlitwy. Spędź go tak, jak podpowiada ci serce. Może chcesz za coś podziękować? Może wrócić do jakiegoś momentu? Odważnie podążaj za głosem serca.
Ojcze nasz…
Zakończ znakiem krzyża.
3. Szukam Drogi
Rozmowę prowadzą: Maria Kreft, Magdalena Elmanowska oraz Katarzyna Jabłońska.
Chcesz więcej?
Zadanie dodatkowe
Chcesz więcej?
Żeby pogłębić te treści spróbuj zrealizować zadanie.
Zadanie dodatkowe
Szukam drogi Puść wszystko prócz obecnej chwili. Pozwól sobie zostawić za sobą pracę Oraz myśl o dniu, który właśnie minął, Lub o wieczorze, który nadchodzi. Podążaj po prostu za swoim oddechem. Wdychając powietrze, skieruj całą uwagę na wdech, A wydychając, skieruj ją w całości na wydech. Pozwól mu być takim, jaki jest. Nie staraj się go w żaden sposób zmieniać. Uważność nie polega na odcięciu się .
Kilka ciekawostek naukowych o zaletach praktykowania uważności i medytacji: Autoregulacja
przytomność
kontrola wykonawcza
regulacja emocji
regulacja poziomu stresu
odpowiednie podejmowanie decyzji
Dbanie o siebie
uważność na ciało i umysł
zdrowe zachowania
współczucie skierowane na siebie
Intencjonalne, refleksyjne nakierowanie na innych
społeczna świadomość
współczucie wobec innych
utrzymanie bliskich, bezpiecznych, pełnych znaczenia relacji społecznych
Regularność praktyki:
obniża lęk, depresję i drażliwość
poprawia pamięć, czas refleks, wytrzymałość umysłową i fizyczną
obniża wyznaczniki chronicznego stresu, łącznie z objawami fizycznymi takimi jak chroniczny ból nowotwór złośliwy
reguluje chorobę alkoholową i uzależnienie od narkotyków
poprawia działanie układu odpornościowego
Zanim zaczniesz wypróbowywać kolejny zestaw technik uważności, zastanówmy się nad tym, kiedy praktykować uważność. Odpowiedź na to pytanie brzmi: cały czas. Problem jednak polega na tym, że zapewne nie jesteś jeszcze przyzwyczajony do praktykowania uważności. Jest mało prawdopodobne, byś stale pamiętał o stosowaniu zasad uważności dzień w dzień tak, aby ta zdolność weszła ci w nawyk.
Zarezerwuj sobie trochę czasu, aby praktykować uważność na co dzień. Gdy stanie się ona Twoją drugą naturą (o ile to nastąpi), będziesz mógł rozważyć, czy jest to jeszcze konieczne. Codzienne praktykowanie uważności może wydawać się zniechęcające, ale wkrótce się przekonasz, że war to to robić – wiele osób dość szybko zaczyna to lubić. Jednak niezależnie od twoich preferencji, które stanowią jedynie treści produkowane przez twój umysł, chodzi o to, abyś przejął z powrotem kontrolę nad własnym życiem od swojej maszyny słownej. Dlatego o wiele skuteczniejsze będzie podjęcie decyzji o codziennym praktykowaniu uważności, a następnie wprowadzenie tej decyzji w czyn.
A zatem do dzieła! 😀
SPACER W CISZY W wielu kulturach rozwinęły się różne formy medytacji podczas chodzenia. To ćwiczenie stanowi wariant jednej z nich.
Poświęć 10 minut (lub więcej) na spacer w ciszy. Możesz chodzić w kółko po swoim podwórku lub dookoła domu, lub też wybrać się na spacer po okolicy. Spróbuj milczeć podczas całego spaceru, tak aby wsłuchać się w treści tworzone przez twój umysł.
Jeśli skierujesz swoją uwagę na jakiekolwiek obiekty z otoczenia, myśli w głowie lub odczucia z wewnątrz ciała, nazwij je i trzy razy wypowiedz ich nazwę. Celem tego powtórzenia jest umożliwienie dokonania dyfuzji od myśli dotyczących danego zdarzenia. Jeśli na przykład spacerując po okolicy, zobaczysz przejeżdża jądący samochód, powiedz głośno: „Samochód, samochód, samochód”. Jeżeli pod czas spaceru zaczniesz odczuwać stres, możesz trzy razy powtórzyć słowo „stres”. Zauważ, co się stanie, gdy to zrobisz.
Obserwuj wszystkie przypadki, kiedy Twoja uwaga wielokrotnie kieruje się na jakieś jedno zdarzenie. Jeśli na przykład stwierdzisz, że podczas spaceru ciągle wracasz do pewnych myśli i odczuć, możesz delikatnie odnotować ten fakt. Może zechcesz zająć się tymi sprawami za pomocą innych umiejętności, które przedstawiliśmy w tym rozdziale lub w poprzednich rozdziałach.
Życzymy Ci całym sercem owocnych doświadczeń w drodze do poznawania siebie, Boga i swojej drogi!
Jak znaleźć i nie zgubić siebie
Jest to kurs psychologiczno-duchowy online. Składa się z trzech konferencji oraz indywidualnych zadań realizowanych przez uczestnika.
Został po raz pierwszy przeprowadzony w ramach rekolekcji wielkopostnych dla DA Winnica w Gdańsku Wrzeszczu.
1. Szukam siebie
Rozmowę prowadzą: Iwona Starościak, Karol Kucyk oraz Paweł Kowalski SJ
Żeby pogłębić te treści spróbuj zrealizować zadanie.
Szukam siebie
Chcemy zaproponować Ci ćwiczenie modlitewne. Poświęć na nie 15 min. Znajdź takie miejsce, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Wyłącz wszystkie źródła dźwięku. Usiądź wygodnie, przez chwilę wycisz swoje myśli. To jest Twój czas spotkania z Bogiem.
1. Przywołaj konkretne wydarzenie z Twojego życia. Takie, które było dla Ciebie ważne. Zanim zaczniesz pochylać się jego treścią, uważnie przyjrzyj się sobie: Ile masz lat? Jak wyglądasz? Jak się zachowujesz, co robisz? Kim jesteś w tej sytuacji? ( np. dzieckiem w przedszkolu/ pracownikiem w swojej firmie/ studentem uczącym się do egzaminu).
2. Wróć jeszcze raz do tego wydarzenia. O czym ono opowiada? Co się na nim dzieje?
Na koniec, porozmawiaj z Jezusem o tym, co się wydarzyło podczas Waszego spotkania. Co było dla Ciebie ważne? Co ze sobą zabierasz?.
2. Szukam Boga
Rozmowę prowadzą: Magdalena Witkowska, Izabela Kuryłło oraz Maria Kreft.
Żeby pogłębić te treści spróbuj zrealizować zadanie.
Szukam Boga
Zapraszamy Cię do dziś do medytacji nad Słowem Bożym. Nawet jeśli nie masz doświadczenia w modlitwie tą metodą, niczym się nie martw, wszystko wyjaśnimy. Dlatego zanim zaczniesz modlitwę przejrzyj schemat oraz treści, które Ci proponujemy.
Medytacja, którą chcemy Ci zaproponować jest przewidziana na 30 – 45 minut. Obierz wygodną pozycję sprzyjającą skupieniu, zadbaj o to, aby wybrać miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzać, wyłącz telefon, komputer i inne rozpraszacze. Zaczynasz spotkanie z Bogiem.
Na początku wykonaj znak krzyża.
Modlitwa przygotowawcza: zacznij to spotkanie z Panem od prośby, aby wszystkie twoje myśli, decyzje i czyny były skierowane ku Bogu, by twoje serce otwierało się na Jego Obecność i na Jego głos.
Przeczytaj fragment, którym będziesz się modlić w czasie tej medytacji:
Mt, 25, 14-30 Przypowieść o talentach
Podobnie też [jest] jak z pewnym człowiekiem, który mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obrót i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana. Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi. Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: „Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem”. Rzekł mu pan: „Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!” Przyszedł również i ten, który otrzymał dwa talenty, mówiąc: „Panie, przekazałeś mi dwa talenty, oto drugie dwa talenty zyskałem”. Rzekł mu pan: „Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!” Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: „Panie, wiedziałem, żeś jest człowiek twardy: chcesz żąć tam, gdzie nie posiałeś, i zbierać tam, gdzieś nie rozsypał. Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność!” Odrzekł mu pan jego: „Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że chcę żąć tam, gdzie nie posiałem, i zbierać tam, gdziem nie rozsypał. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz – w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów”.
Obraz:
teraz jest czas zaangażowania wyobraźni. Poproś Ducha Świętego, aby obdarzył cię łaską odważnego zaangażowania zmysłów, serca, wyobraźni, żeby wejść w obraz, który naprawdę będzie częścią tej modlitwy. Wyobraź sobie, że spotykasz się z Panem z przypowieści. Zobacz jak obdarza cię On bogactwem, z jakim zaufaniem składa w twoje ręce swój majątek. Zobacz jak bardzo hojnie cię obdarowuje. Spójrz Mu w oczy, przyjrzyj się Jego twarzy, co tam dostrzegasz? Co czujesz, gdy przyglądasz się fortunie, którą składa w twoje ręce?
Prośba o owoc: w tej modlitwie możesz poprosić o to, abyś przy współpracy z łaską Pana odkrywała/odkrywał złożony w tobie potencjał oraz o łaskę wdzięczności za talenty, którymi obdarzył cię Bóg Ojciec.
Rozmowa końcowa: to już ostatni punkt tej modlitwy. Spędź go tak, jak podpowiada ci serce. Może chcesz za coś podziękować? Może wrócić do jakiegoś momentu? Odważnie podążaj za głosem serca.
Ojcze nasz…
Zakończ znakiem krzyża.
3. Szukam Drogi
Rozmowę prowadzą: Maria Kreft, Magdalena Elmanowska oraz Katarzyna Jabłońska.
Żeby pogłębić te treści spróbuj zrealizować zadanie.
Szukam drogi
Puść wszystko prócz obecnej chwili.
Pozwól sobie zostawić za sobą pracę
Oraz myśl o dniu, który właśnie minął,
Lub o wieczorze, który nadchodzi.
Podążaj po prostu za swoim oddechem.
Wdychając powietrze, skieruj całą uwagę na wdech,
A wydychając, skieruj ją w całości na wydech.
Pozwól mu być takim, jaki jest.
Nie staraj się go w żaden sposób zmieniać.
Uważność nie polega na odcięciu się .
Kilka ciekawostek naukowych o zaletach praktykowania uważności i medytacji:
Autoregulacja
Dbanie o siebie
Intencjonalne, refleksyjne nakierowanie na innych
Regularność praktyki:
Zanim zaczniesz wypróbowywać kolejny zestaw technik uważności, zastanówmy się nad tym, kiedy praktykować uważność. Odpowiedź na to pytanie brzmi: cały czas. Problem jednak polega na tym, że zapewne nie jesteś jeszcze przyzwyczajony do praktykowania uważności. Jest mało prawdopodobne, byś stale pamiętał o stosowaniu zasad uważności dzień w dzień tak, aby ta zdolność weszła ci w nawyk.
Zarezerwuj sobie trochę czasu, aby praktykować uważność na co dzień. Gdy stanie się ona Twoją drugą naturą (o ile to nastąpi), będziesz mógł rozważyć, czy jest to jeszcze konieczne. Codzienne praktykowanie uważności może wydawać się zniechęcające, ale wkrótce się przekonasz, że war to to robić – wiele osób dość szybko zaczyna to lubić. Jednak niezależnie od twoich preferencji, które stanowią jedynie treści produkowane przez twój umysł, chodzi o to, abyś przejął z powrotem kontrolę nad własnym życiem od swojej maszyny słownej. Dlatego o wiele skuteczniejsze będzie podjęcie decyzji o codziennym praktykowaniu uważności, a następnie wprowadzenie tej decyzji w czyn.
A zatem do dzieła! 😀
SPACER W CISZY
W wielu kulturach rozwinęły się różne formy medytacji podczas chodzenia. To ćwiczenie stanowi wariant jednej z nich.
Poświęć 10 minut (lub więcej) na spacer w ciszy. Możesz chodzić w kółko po swoim podwórku lub dookoła domu, lub też wybrać się na spacer po okolicy. Spróbuj milczeć podczas całego spaceru, tak aby wsłuchać się w treści tworzone przez twój umysł.
Jeśli skierujesz swoją uwagę na jakiekolwiek obiekty z otoczenia, myśli w głowie lub odczucia z wewnątrz ciała, nazwij je i trzy razy wypowiedz ich nazwę. Celem tego powtórzenia jest umożliwienie dokonania dyfuzji od myśli dotyczących danego zdarzenia. Jeśli na przykład spacerując po okolicy, zobaczysz przejeżdża jądący samochód, powiedz głośno: „Samochód, samochód, samochód”. Jeżeli pod czas spaceru zaczniesz odczuwać stres, możesz trzy razy powtórzyć słowo „stres”. Zauważ, co się stanie, gdy to zrobisz.
Obserwuj wszystkie przypadki, kiedy Twoja uwaga wielokrotnie kieruje się na jakieś jedno zdarzenie. Jeśli na przykład stwierdzisz, że podczas spaceru ciągle wracasz do pewnych myśli i odczuć, możesz delikatnie odnotować ten fakt. Może zechcesz zająć się tymi sprawami za pomocą innych umiejętności, które przedstawiliśmy w tym rozdziale lub w poprzednich rozdziałach.
Życzymy Ci całym sercem owocnych doświadczeń w drodze do poznawania siebie, Boga i swojej drogi!